Krátké zamyšlení spolu s Foto týdne (archiv)

Místo odpočinku a občerstvení

Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím. Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mě, neboť jsem tichý a pokorný srdcem, a naleznete pro své duše odpočinek. Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží. (Mt 11,28-30)

Kde je místo odpočinku a občerstvení? Každý ho hledáme podle svých možností – četba dobré knihy v křesle, posezení s přáteli u dobrého jídla a pití, dovolená,… V přemíře našich lopot a starostí bychom rádi nalezli radost, ale není to snadné a chvilkové náhražky trvale nefungují.

Jak rozumět Ježíšovu slovu o občerstvení? Zkusme se na chvíli zastavit. Kdekoliv, třeba v kostele, v klidu domova nebo v přírodě… Jsem tady a teď, mám starosti, ale Bůh o mně ví a je blízko. Tak blízko, že mu mohu říci – Pane, podívej se, na moji lopotu a všechno co mně tíží, nevím, co s tím. Ježíšovo slovo nabízí řešení. On ví o všem, můžeme si „sednout spolu“, vnímat jeho přítomnost a rozdělit se s ním o své bolesti. Možná přitom přehodnotíme některé starosti a touhy, Pán ukáže, na čem by nám opravdu nejvíc mělo záležet. Co je mou největší starostí?

P. ICLic. Karel Moravec, Hora Matky Boží Králíky